Ako vybrať mlynček na kávu?

Najlepšiu kávu si vychutnáte, keď ju zomeliete tesne pred prípravou. Káva je neslávne známa tým, že niekoľko desiatok minút po zomletí stráca to najlepšie zo svojich vlastností - chuť a arómu. Vlastným mlynčekom si kávu nameliete, kedy chcete a ako chcete, čo sa hodí, ak často striedate spôsob prípravy.

Najlepšiu kávu si vychutnáte, keď ju zomeliete tesne pred prípravou. Káva je neslávne známa tým, že niekoľko desiatok minút po zomletí stráca to najlepšie zo svojich vlastností - chuť a arómu. Vlastným mlynčekom si kávu nameliete, kedy chcete a ako chcete, čo sa hodí, ak často striedate spôsob prípravy.

Doba čítania 9 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Náročnosť a skúsenosti užívateľa

Dôležitým odrazovým mostíkom pri výbere mlynčeka na kávu sú vaše osobné skúsenosti, preferencie v spôsobe prípravy kávy - moka kanvice, pákový kávovar, french press pod. Pre každý z nich je ideálna iná hrubosť mletia, ale všeobecne platí, že čím jemnejšie zomletú kávu chcete mať, tým kvalitnejší mlynček potrebujete. Inak hrozí, že káva nebude dostatočne rozomletá alebo sa pri mletí spáli. Ak ste si zaobstarali výkonný kávovar na prípravu espressa, je vhodné investovať tiež do kvalitného mlynčeka na kávu, ktorý zomelie kávu do požadovanej hrubosti/jemnosti a zároveň ju nepripáli. Ak s vlastným mletím začínate a používate napríklad french press, ktorý si vyžaduje hrubo mleté zrná, urobí vám dobrú službu aj jednoduchší a lacnejší mlynček.

Spôsob mletia

Mlynčeky sa delí na tri druhy podľa tvarovania mlecieho systému a spôsobu, akým kávové zrná spracovávajú:

  • Mlynčeky s trieštivým nožmi rozsekajú zrná na malé kúsky, ktoré však nemajú vždy úplne rovnakú veľkosť, čo nie je pre prípravu kávy ideálne. Látky sa z kávovej zmesi uvoľňujú nerovnomerne a výsledná chuť tak nemusí byť najlepšia. Pri vyšších otáčkach navyše môžu nože kávu spáliť a tým tak pokaziť jej chuť. Výhoda je však univerzálne použitie týchto mlynčekov, možno ich použiť aj na iné suroviny, napr. korenie.

  • Kónické mlecie kamene sú veľmi výkonné a na rozomletie zŕn potrebujú oveľa nižšie otáčky ako modely s plochými kameňmi, pri mletí sa teda menej zahrievajú a pomalšie sa opotrebovávajú. Ich životnosť stačí k namletiu až 750 kg kávy.

  • Ploché mlecie kamene sú menej efektívne než tie kónické, melú pomalšie a ich celková životnosť je nižšia, zomelú približne 350 kg kávy. Oba typy mlecích kameňov sú určené len na mletie kávy, nemožno ich teda využiť na iné účely. Celkovo však kamene melú kávu rovnomernejšie a tak sa lepšie uvoľňuje jej aróma.

Mlynčeky s trieštivým nožmi zvládnu namlieť aj bylinky, orechy alebo korenie

Kvalita prevedenia a materiálov

Okrem typu mlecieho systému sa zamerajte aj na materiál, z ktorého je vyrobený. Oceľové sekacie alebo systémy mletia sú veľmi odolné a majú dlhú životnosť, ale pri vysokých otáčkach môžu kávu spáliť a nenávratne tak poškodiť jej výslednú arómu a chuť. Lepší variant predstavujú mlecie kamene z keramiky, ktoré ani pri vysokej rýchlosti kávu nespália.

Design

Vzhľad a materiál vonkajšej schránky sú záležitosťou osobného vkusu. Mlynčeky na kávu sa vyrábajú v rôznych dizajnoch a nájdu sa medzi nimi minimalistické modely, ktoré sa hodia do modernej domácnosti, ale aj rustikálne kusy z kovu a dreva. Aj ručné mlynčeky sú k dostaniu v modernom prevedení.

Ručný mlynček v modernom háve

Typy mlynčekov

Kávu si môžete pomocou ručného mlynčeka zomlieť vlastnými silami, alebo celý proces prenechajte elektrickému pomocníkovi.

Manuálne

Ručné mletie kávy je tradičný spôsob prípravy, pri ktorom máte celý proces pod kontrolou. Otáčate kľučkou mlynčeka tak dlho, kým mlecie kamene zrná dostatočne nerozemelú. Výhodou ručného pohonu je, že sa pri mletí nevyvinie taká rýchlosť, ktorá by kávové zrná pripálila, ale na druhú stranu je čas prípravy dlhší a ak potrebujete zomlieť veľké množstvo kávy naraz napríklad pre návštevu, stane sa z mletia aj pomerne fyzicky náročná záležitosť. U mlynčekov na ručný pohon je tiež obmedzená jemnosť mletia, ktorá zaberie oveľa viac času a námahy. Hrubosť možno síce nastaviť pomocou jednoduchého uťahovacieho mechanizmu, kedy sa k sebe mlecie kamene približujú alebo naopak odďaľujú, ale kávu nezomelie tak jemne, ako v elektrickom prístroji.

Elektrické

Elektrické mlynčeky sa delia podľa mlecieho mechanizmu na dva druhy. Mlynčeky so sekacími nožmi a s mlecími kameňmi.

Mlynčeky s kovovými hrotmi majú dlhú životnosť, sú pohodlné na údržbu a tiež sú veľmi rýchle, ale práve tá rýchlosť spôsobuje, že sekacie nože sa zahrejú natoľko, že môžu kávu pri mletí spáliť. Ďalšou nevýhodou je, že pri sekaní dochádza k nerovnomernému oslabeniu kávových zŕn.

V týchto ohľadoch je lepší spôsob mletia pomocou mlecích kameňov, káva sa rozdrví rovnomerne a nehrozí, že by sa počas mletia spálila. V porovnaní s ručnými modelmi je mletie pomocou elektrických mlynčekov rýchlejšie a má väčšiu variabilitu v nastavení hrubosti.

Dôležité parametre

Príkon

Ovplyvňuje rýchlosť mletia. Čím vyšší príkon mlynček má, tým rýchlejšie pracuje. Príkon sa pohybuje medzi 150 až 1 350 Wattmi.

Rozmery

Všeobecne platí, že väčšie mlynčeky na kávu majú aj väčšie zásobníky, takže zvládnu zomlieť aj viac kávy naraz. Ak si kupujete mlynček na účely prípravy kávy na rodinné oslavy, na stretnutie s priateľmi alebo do kancelárie, vyberte preto radšej väčší model. Počítajte tiež s tým, že veľké mlynčeky na kávu sú priestorovo pomerne náročné spotrebiče, ktoré vzhľadom pripomínajú mixér, a musíte si na ne teda vyhradiť dostatok miesta. Ak si naopak chcete pripravovať kávu len pre seba, uspokojíte sa s menším modelom, ktorý zomelie dostatočné množstvo zŕn na jednu, alebo dve šálky. Špeciálnu kategóriu potom tvoria miniatúrne cestovné mlynčeky na kávu, pri ktorých sa kladie dôraz na skladnosť, takže nájdete aj kúsky o veľkosti 12 cm.

Hmotnosť

Hmotnosť je rozhodujúcim parametrom, ak budete s mlynčekom na kávu pravidelne manipulovať alebo cestovať. Najľahšie modely vážia len niekoľko sto gramov, na druhom konci hmotnostného spektra sú potom veľké stolové modely, ktoré majú aj viac ako 3 kg.

Objem zásobníkov na zrnká a zomletú kávu

Objem násypky čiže zásobníka na rozomletú kávu vyberajte podľa počtu šálok, ktoré budete pripravovať. Najmenšie modely pojmú menej ako 60 g, ale tie najväčšie si poradí aj s 300 g a viac. Na 1 šálku je potrebných 7 až 10 g kávy. Veľmi praktické tiež je, keď má mlynček odnímateľnú nádobu na zomletú kávu, z ktorej už zomletú kávu jednoducho presypete, kam potrebujete.

Hlučnosť

Hlučnosť mlynčekov je spôsobená kombináciou zvuku motorčeku a drvením zŕn. Najtichšie sú teda ručné mlynčeky na kávu, pri ktorých odpadá vrnenie motorčeku a zostáva len zvuk z drvenia zŕn. U elektricky poháňaných mlynčekov je hlučnosť daná rýchlosťou mletia. Zároveň ale platí, že pomalšie mletie je síce tichšie, ale často vyludzuje oveľa nepríjemnejšie zvuky ako rýchlejšie a hlasnejšie mletie. Hlučnosť v decibeloch teda nie je úplne rozhodujúca a navyše u drvivej väčšiny mlynčekov sa údaje o hlučnosti neuvádzajú. Najlepším zdrojom informácií sú v tomto ohľade užívateľské recenzie.

Rýchlosť mletia

Pri ručných mlynčekov závisí rýchlosť mletia na vás a je všeobecne pomalšie, ako pri elektrických modeloch, ktoré sa o dokonalé rozomletie celej dávky postarajú za niekoľko sekúnd. Rýchlosť je ovplyvnená tiež druhom zŕn a požadovanou jemnosťou mletia. U tvrdých zŕn zelenej kávy bude mletie trvať oveľa dlhšie ako u tých mäkkých upražených. Zelenú kávu je potrebné zomlieť veľmi pomaly a opatrne, aby sa nepoškodil motor mlynčeka.

Najrýchlejšie zomelú kávu profesionálne elektrické mlynčeky, na ktoré môžete naraziť v obchodoch s kávou

Ako správne zomlieť kávu

Akú hrubosť mletia zvoliť

Rôzne druhy káv vyžadujú rôznu hrubosť mletia. Vďaka správne namletej káve pre určitý druh prípravy si najlepšie vychutnáte výslednú chuť aj arómu.

  • Veľmi hrubé mletie sa hodí pre studenú prípravu, pri ktorej sa káva lúhuje niekoľko hodín.

  • O niečo jemnejšie, ale stále hrubé mletie je vhodné pre french press, v ktorom sa musí káva zachytiť vo filtračnom sitku.

  • Hrubé mletie je ideálne pre prípravu kávy vo vacuum potechu a dripperoch.

  • Stredne hrubé namletá káva pripomínajúca niečo medzi cukrom krupicou a hrubou múkou patrí do moka kanvičiek.

  • Káva na prípravu espressa musí byť zomletá veľmi jemne, až do konzistencie hrubej múky.

  • Najjemnejšie mletie si žiada káva na prípravu v džezve.

Najjemnejšie namletú kávu vyžaduje príprava v džezve

### Kedy mlieť kávu

V ideálnom prípade by sa mala káva mlieť až tesne pred prípravou, pretože hneď po rozdrvení začne rýchlo absorbovať vzdušnú vlhkosť, ktorá zrýchľuje proces oxidácie natoľko, že už hodinu po mletí káva stráca svoju pôvodnú chuť a vôňu.

Na čo si dať pri mletí pozor

Aj pri samotnom mletí môžete kávu znehodnotiť prepálením a preto si najmä u mlynčekov s kovovým mechanizmom dajte načas. Ak potrebuje kávu rozomlieť naozaj na jemno, melte ju s prestávkami, aby kov stihol trochu vychladnúť a kávové zrná sa nespálili.

Ako čistiť mlynček na kávu

Z kávových zŕn sa uvoľňujú oleje, ktoré časom žltnú čiže zoxidujú a potom nepríjemne zapáchajú. Olejnaté zvyšky usadené v mlynčeku by tak negatívne ovplyvnili ďalšiu mletú dávku. Mlynček čistite ideálne po každom mletí, alebo aspoň po každom dni. Mlecí systém oprášte mechanicky pomocou kefky a prefúknite. Raz za mesiac ho vyčistite dôkladnejšie tak, že namiesto kávy v ňom zomeliete suchú ryžu, či špeciálne čistiace tablety, ktoré do seba absorbujú usadené oleje.